مقابله با بیابان‌زایی با نهال‌کاری در دشت سربیشه – تور مشهد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سربیشه از آغاز عملیات آبیاری سنواتی در سطح ۳۴۵ هکتار از مناطق بیابانی دشت سربیشه خبر داد و گفت: ۵۰ درصد گونه‌های کاشته شده از نوع تاغ و ۵۰ درصد دیگر از تلفیق گونه‌های آتریپلکس و عجوه و قیچ به عنوان نهاده استفاده شده است.

به گزارش تور مشهد، محمد فتحی، امروز ۲۳ تیر، در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: در سال ۹۶ بالغ بر ۳۲۵ هکتار از عرصه‌های تحت مدیریت منابع طبیعی در مناطق دشت سربیشه نهال‌کاری و طی شش مرحله آبیاری سنواتی شده است.

وی بیان کرد: همچنین در سال ۹۷ از محل اعتبارات استانی ۲۰ هکتار در این منطقه بوته کاری و احیا مراتع انجام و همچنین طی شش مرحله آبیاری و مراقبت شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سربیشه تصریح کرد: در سال جاری نیز آبیاری سنواتی در سطح این ۳۴۵ هکتار طی سه مرحله انجام خواهد شد که مرحله نخست آن به پایان رسیده و مرحله دوم نیز آغاز شده است.

فتحی با بیان اینکه در خزانه تولید نهال در سال ۹۷ بیش از ۲۰۰ هزار نهال ریشه‌ای تاغ، کلمو و عجوه و ۱۴ هزار نهال گلدانی تاغ و آتریپلکس کاشت شده است، اظهار کرد: ۵۰ درصد این نهال‌ها از گونه‌های تاغ و ۵۰ درصد نیز آتریپلکس هستند.

وی بیان کرد: در پروژه نهال‌کاری سال ۹۶ تراکم گونه‌های کاشت شده بین ۲۰۰ تا ۲۰۵ اصله نهال در هکتار با سبزینگی ۸۶ درصد انجام شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سربیشه، احیا مراتع فقیر و تخریب شده، تقویت پوشش گیاهی در منطقه و در نتیجه جلوگیری از فرسایش خاک و بیابان‌زایی را از جمله اهداف اجرای این پروژه عنوان کرد.

فتحی یادآور شد: تاغ و آتریپلکس از گونه‌های مقاوم به شوری و خشکی هستند که در چند دهه اخیر، به طور وسیع در عملیات مقابله با بیابان‌زایی و احیای مراتع خشک و نیمه خشک در ایران کاشته شده‌اند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *